expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

5. јул 2013.

UPOZNAJTE IRAN, ZEMLJU KULTURE, TRADICIJE I RELIGIJE


Opšte je poznato da Bliski Istok čuva neke od najvećih blaga koje je čovek video i skriva prizore koje ste možda videli samo u svojim snovima. Dosta destinacija u ovom delu sveta je neotkriveno, neistraženo i još uvek netaknuto od strane turista a pruža možda i neke od najvećih pustolovina i avantura koje ćete iskusiti u životu. Izdvajamo iz velikog broja primamljivih destinacija Islamsku Republiku Iran, zemlju 30 pokrajina, obožavanja islama i matice persijske kulture i naroda.

Prestonica Teheran
Velika je šteta što vlada dosta rezervisanosti prema Iranu zbog napetih međunarodnih odnosa sa Zapadom, slike koja se plasira u svet o veoma radikalnim islamističkim načelima, odnosu društva prema ženama i rodnoj ravnopravnosti i mnogim drugim problemima koji mogu otežati i potencijalno ugroziti putovanje na ovu fantastičnu destinaciju. Nemojte da vas mnoga preterivanja a vrlo često i neistine odvrate od posete ove zemlje jer je prvenstveno privilegija istraživati zemlju koja je kolevka persijske civilizacije a onda i uživanje u svemu što vam Iran pruža. Iran pruža mnogo više nego što možete i da pretpostavite: bogato arheološko nasleđe i monumentalnu persijsku zaostavštinu, neke od najlepših svetskih džamija, arhitektonskih remek dela, jedinstvenog religioznog iskustva i neverovante etničke raznolikosti stanovništva.

Bazar u Teheranu
Klima u Iranu je pretežno kontinentalna s tim da se razlikuje u pojedinim delovima zemlje. Leta su veoma vruća i najveće temperatura dostižu između juna i avgusta. Što se zimskog perioda tiče, on je drugačiji u većini zemlje, tako da su u oblasti glavnog grada Teherana i u planinskom području zime oštre i veoma hladne, u unutrašnjosti zemlje su umerene i sve više ka moru blage zime. April i oktobar su dva meseca sa najpogodnijom i najprijatnijom klimom u kojima je poželjno posetiti Iran.

Iran je bezbedna zemlja i njeno stanovništvo je veoma gostoljubivo. Ako očekujte da prođete ulicom gde se fanatično protestvuje protiv Zapada, iznenadiće vas da je to daleko od stvarnosti. Sve te predrasude će nestati kada već prvi put prošetate ulicama i porazgovarate sa lokalnim stanovništvom. Veoma su prijatni, gostoprimljivi, obrazovani, otvorenog uma i otvoreni za posetioce. Iran se veoma ponosi svojim narodom i tvrdi da su njihov najveći kapital upravo ljudi koji u njemu žive.

Čuveni tirkiz sa Bazara u Mešhedu
Dešava se da se turista ne informišu dovoljno o određenim običajima zemlje u koju putuju, pogotovo kada je reč o islamskim zemljama čiji su zakoni i tradicija nešto rigorozniji od ostalih, s toga smo odlučili da vam damo veoma korisne informacije po pitanju Irana i njihovih običaja. Verovatno jedna od najkorisnijih informacija je da je državljanima Srbije potrebna viza za Iran. Proces dobijanja vize nije komplikovan, neophodno je lično dostaviti par osnovnih dokumenata u konzulat Islamske Republike Irana u Beogradu (pogledati ovde). Iako u turističkim preporukama tvrde drugačije, nivo toleranicije prema oblačenju žena turista je veći nego što se priča ali postoje određene odevne kombinacije koje mogu uvrediti stanovnike Irana i njihova kulturološka i religijska shvatanja. Za žene, marama za kosu je preporučljiva na javnim mestima, rukavi na tunikama i jaknama moraju biti dugački kao i dužina pantalona i suknje. U većim gradovima kao što je glavni grad Teheran je ipak malo liberalnije pa je dozvoljeno nošenje kapri pantalona i majica sa 3-4 rukavima. Muškarci su u prednosti nad ženama jer su njima dozvoljene majice kratkih rukava i dugačke pantalone. Kao i u većini kultura, boje igraju značajnu ulogu, tako da ako ste u Iranu obučeni skroz u plavo znači da ste u velikoj žalosti i nemojte se začuditi ako vas lokalci budu posmatrali sa velikim sažaljenjem. Zelena boja je boja religije, boja islama pa se i veoma pobožni Iranci oblače u skladu sa svojom religijom. Nemojte očekivati javni linč ukoliko niste obučeni u skladu sa njihovim običajima, to se sigurno neće dogoditi ali začuđene i uvređene poglede svakako tako da nije na odmet usvojiti ovih par pravila i ispoštovati vaše domaćine. Svakako detaljnije informacije možete dobiti na recepciji svakog hotela u iranskim gradovima. Iako se u Iranu govori persijskim jezikom, dobra vest je da većina Iranaca vrlo lepo govori i engleski jezik, tako da sporazumevanje ne bi trebalo da bude problem.

Unutrašnjost jedne od palata iz kompleksa Sa'dabad
Uzduž i popreko Irana postoje sjajna mesta koja morate ucrtati na vašu mapu poseta. Sama već pomenuta činjenica da je ova zemlja kolevka persijske civilizacije dovodi do zaključka da ovde sigurno ima znamenitosti i interesantnih mesta na pretek. Budite uvereni da je vreme u svakom gradu ostavilo neki trag i bitnu tačku bilo da govorimo o arhitekturi, religiji, umetnosti ili kulturi. Iako zadatak nimalo nije bio lak, mi izdvajamo dva grada za posetu: Teheran i Mešhed. Pored ova dva obavezna poseta je i Persepolisu, nekadašnjem glavnom grad Sveta, Komu, Ahvazu i mnogim drugim ali bi vam za to verovatno trebalo mnogo vremena s obzirom da je Iran ogromna zemlja i da ovi gradovi u većini slučajeva nisu u blizini.

Spomenik Slobode "Borz-e Azadi"
 u Teheranu
Glavni grad Irana je Teheran, industrijski centar zemlje i čuvar najlepših zaostavština drevne Persije u velikom broju muzeja širom grada. Možda će vam prvi utisak Teherana biti haotični saobraćaj na njegovim ulicama ali najjači bi svakako trebalo da budu arhitektonska zdanja, miks 21.veka i čiste tradicije. Teheran je grad velike udaljenosti tako da ne računajte baš na celodnevne pešačke ture jer je to skoro neizvodljivo. Iako u gradu postoji metro, on ima samo dve linije i ne povezuje najbolje bitne gradske tačke, najbolji vid transporta je taksi koji je veoma jeftin.
Obavezno posetite: 
                             - Teheranski Bazar, najveći u Iranu sa    
                                   više od 10 kilometara dužine
-  Spomenik Slobode “Bory-e Azadi”
-   Džamija Imama Khomeini
- Nacionalni muzej Irana preislamskog i islamskog perioda, sa nekim od najvećih   otkrića iz Persepolisa
-  Nacionalni muzej nakita, gde se nalazi najveći ružičasti dijamant na svetu “Darya-i-Nur” od 182 karata
- Kompleks od 18 palata i bašta “Sa’dabad”, nekadašnje rezidencije Šaha Reze pretvorene u muzeje.

Mauzolej Imama Reze Osmog u Mešhedu
Grad Mešhed je glavni grad pokrajine Korasan i drugi najveći grad u zemlji po veličini i po broju stanovnika. Ovaj univerzitetski grad je jedan od 7 svetih gradova šiitskog islama i važi za religijsku prestonicu zemlje. U ovom gradu se nalazi grob osmog Imama Reze, jedinog Imama koji je sahranjen na teritoriji Irana. Ovaj grad je poznat i po industriji tepiha i ćilima. Zanimljiv je podatak da je razlika između persijskog tepiha i ćilima u tome što se tepih radi po tačno određenoj skici i šare imaju određen raspored dok ćilimi važe za nomadski proizvod i nema pravila po kome se radi već zavisi isključivo od volje majstora.
Obavezno posetite: 
                              - Mauzolej Osmog Imama Reze
-   Bazar, gde je obavezna kupovina šafrana vrhunskog kvaliteta po veoma niskim cenama kao i polu dragog kamena tirkiza.
-   Muzej “Ghods-e Razavi”, sa primercima Kurana iz svih epoha
-   Muzej i grob Nader Šaha, osnivača Afšaridske dinastije
- Mauzolej pesnika Abdul Kasim Ferdosi, tvorca nacionalnog epa Irana Šahname (Knjiga kraljeva)

Pratite našu internet prezentaciju kao i naše stranice na Facebook i Twitter mrežama jer će i kod nas uskoro biti iznenađenja u vidu ponuda destinacija kao što je fantastični Iran. Do tada uživate u našim putopisima i ostanite uz Centar Top Destinacija.

Do sledeće Top Destinacije, veliki pozdrav!


Нема коментара:

Постави коментар